• AGAC Archive

      Since fall 2017

    • Algebraic Geometry Conference

      in honor of Arnaud Beauville's 70th birthday

      October 23 - 27, 2017

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Olivier Debarre (Paris)
      Stéphane Druel (Grenoble)
      Baohua Fu (Beijing)
      Yves Laszlo (Paris)
      Claire Voisin (Paris)

      Speakers

      Arnaud Beauville (Nice)

      Olivier Benoist (Paris)

      Lucia Caporaso (Rome)

      Fabrizio Catanese (Bayreuth)

      François Charles (Orsay)

      Jean-Louis Colliot-Thélène (Orsay)

      Gavril Farkas (Berlin)

      Lie Fu (Lyon)

      Daniel Huybrechts (Bonn)

      Jun-Muk Hwang (Seoul)

      Alexander Kuznetsov (Moscow)

      Robert Lazarsfeld (Stony Brook)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Eduard Looijenga (Utrecht/Beijing)

      Ngaiming Mok (Hong Kong)

      Shigeru Mukai (Kyoto)

      Giulia Saccà (Cambridge, MA)

      Xiaotao Sun (Beijing)

      Qizheng Yin (Beijing)

    • International Festival in Schubert Calculus

      November 6 - 11, 2017

      SYSU, Guangzhou

      Organizers

      Jianxun Hu (Guangzhou)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Leonardo C. Mihalcea (Blacksburg)

      Lecture series

      Konstanze Rietsch (London)

      Richard Rimanyi (Chapel Hill)

      Other speakers

      Hiraku Abe (Osaka)
      David E. Anderson (Columbus)
      Sara C. Billey (Seattle)
      Anders S. Buch (Piscataway)
      Baptiste Calmès (Lens)
      Bill (Yongchuan) Chen (Tianjin)
      Haibao Duan (Beijing)
      Vassily Gorbounov (Aberdeen)
      Tatsuya Horiguchi (Osaka)
      Takeshi Ikeda (Okayama)
      Bumsig Kim (Seoul)
      Valentina Kiritchenko (Moscow)
      Allen Knutson (Ithaca, NY)
      Seung Jin Lee (Seoul)
      Tomoo Matsumura (Okayama)

      Leonardo C. Mihalcea (Blacksburg)
      Oliver Alan Pechenik (Ann Arbor)
      Nicolas Perrin (Versailles)
      Piotr Pragacz (Warsaw)
      Arun Ram (Melbourne)
      Vijay Ravikumar (Chennai)
      Mark Shimozono (Blacksburg)
      Changjian Su (Bures-sur-Yvette)
      Valentin Tonita (Bonn)
      Andrzej Marek Weber (Warsaw)
      Changlong Zhong (Albany)

    • International Conference on Algebraic Geometry

      December 8 - 10, 2017

      YMSC, Tsinghua, Beijing

      Organizers

      Caucher Birkar (Cambridge)

      Spencer Bloch (Chicago)

      Eduard Looijenga (Utrecht/Beijing)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

      Speakers

      Florin Ambro (Bucharest)

      Caucher Birkar (Cambridge)

      Spencer Bloch (Chicago)

      Fedor Bogomolov (New York)

      Ivan Cheltsov (Edinburgh)

      Meng Chen (Shanghai)

      Jean-Pierre Demailly (Grenoble)

      Hélène Esnault (Berlin)

      Lothar Göttsche (Trieste)

      Chen Jiang (Kashiwa)

      Yujiro Kawamata (Tokyo)

      Bong H. Lian (Waltham)

      Yoichi Miyaoka (Tokyo)

      Yuri Prokhorov (Moscow)

      Vyacheslav Shokurov (Baltimore)

      Constantin Shramov (Moscow)

      Chin-Lung Wang (Taipei)

      Chenyang Xu (Beijing)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

      De-Qi Zhang (Singapore)

    • Master Lectures

      December 18 - 22, 2017

      TSIMF, Sanya

      The Legacy of Carl Friedrich Gauss

      Organizers

      Shiu-Yuen Cheng (Hong Kong/Beijing)

      Li-Zhen Ji (Ann Arbor)

      Yat-Sun Poon (Riverside)

      Jie Xiao (Beijing)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

      Global Aspects of Projective and Kähler Geometry

      Organizers

      Jean-Pierre Demailly (Grenoble)

      Jian Xiao (Evanston)

      Quotients, Stability and Invariants

      Organizers

      Gergely Bérczi (Zurich)

      Brent Doran (?)

      Victoria Hoskins (Berlin)

      Frances Kirwan (Oxford)

    • Winter Young Algebraic Geometer Workshop

      December 25 - 29, 2017

      SUSTech, Shenzhen

      Organizers

      Qile Chen (Chestnut Hill)

      Yongbin Ruan (Ann Arbor)

      Speakers

      Huai-Liang Chang (Hong Kong)

      Honglu Fan (Zurich)

      Bohan Fang (Beijing)

      Ziyang Gao (Paris)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Chunyi Li (Coventry)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Yongqi Liang (Paris)

      Wenhao Ou (Los Angeles)

      You Qi (Pasadena)

      Yuan Wang (Evanston)

      Chenyang Xu (Beijing)

      Qizheng Yin (Beijing)

      Fenglong You (Edmonton)

      Xiaolei Zhao (Boston)

      Zijun Zhou (New York)

      Zhengyu Zong (Beijing)

    • Winter School on Hodge Modules and Higgs Bundles

      January 3 - 6, 2018

      SYSU, Zhuhai

      Organizers

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Zhiwei Wu (Zhuhai)

      Speakers

      Jiahao Cheng (Beijing)

      Ruochuan Liu (Beijing)
      Shanwen Wang (Shanghai)
      Chuanhao Wei (Salt Lake City)
      Lei Wu (Salt Lake City)

    • Perspectives in Algebraic and Complex Geometry

      January 19 - 21, 2018

      Xiamen University

      Organizers

      Wenfei Liu (Xiamen)

      Bo Yang (Xiamen)

      Speakers

      Meng Chen (Shanghai)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Dali Shen (Rio)

      Xiaotao Sun (Beijing/Tianjin)

      Tong Zhang (Shanghai)

    • Tianyuan Advanced Seminar on the Moduli Spaces in Algebraic Geometry

      April 2 - 7, 2018

      SCMS, Fudan University, Shanghai

      Scientific committee

      Meng Chen (Shanghai)
      Baohua Fu (Beijing)
      Jun Li (Stanford/Shanghai)
      Xiaotao Sun (Beijing/Tianjin)
      Shengli Tan (Shanghai)

      Local organizers

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Speakers

      Johannes Nicaise (London)
      Karl Schwede (Salt Lake City)
      Yusuke Nakamura (Tokyo)
      Zhiyu Tian (Grenoble)
      Junyi Xie (Rennes)
      Lei Zhang (Hefei)

    • Sino-French Conference in Algebraic and Complex Geometry

      April 23 - 27, 2018

      Lyon, France

      Organizers

      Lie Fu (Lyon)

      Zhiyu Tian (Grenoble/Beijing)

      Chenyang Xu (Beijing)

      Mini-courses

      Bruno Klingler (Berlin)

      Tony Yue Yu (Orsay)

      Research talks

      François Charles (Orsay)
      Frédéric Déglise (Dijon)
      Philippe Eyssidieux (Grenoble)
      Jean Fasel (Grenoble)

      Javier Fresán (Palaiseau)

      Jingjun Han (Beijing)
      Andreas Höring (Nice)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Chi Li (West Lafayette)
      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Ruochuan Liu (Beijing)

      Olivier Wittenberg (Paris)
      Junyi Xie (Toulouse)

      Kang Zuo (Mainz)

    • AMS-CMS Joint International Meeting, Special Session on Algebraic Geometry

      June 11 - 14, 2018

      Fudan University, Shanghai

      Organizers

      Davesh Maulik (Cambridge, MA)

      Chenyang Xu (Beijing)

      Speakers

      Jarod Alper (Seattle)

      Benjamin Bakker (Athens, GA)

      Dawei Chen (Chestnut Hill)

      Will Donovan (Kashiwa/Beijing)

      Bohan Fang (Beijing)

      Baohua Fu (Beijing)

      Yun Gao (Shanghai)

      Shuai Guo (Beijing)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Ljudmila Kamenova (Stony Brook)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Daniel Litt (New York)

      Alex Perry (New York)

      Mao Sheng (Hefei)

      Jason Starr (Stony Brook)

    • AMS-CMS Joint International Meeting, Special Session on Singularities in Geometry, Topology, and Algebra

      June 11 - 14, 2018

      Fudan University, Shanghai

      Organizers

      Rong Du (Shanghai)
      Yongqiang Liu (Leuven)
      Laurentiu Maxim (Madison)
      Botong Wang (Madison)

      Speakers

      Lawrence Ein (Chicago)

      James Fullwood (Shanghai)

      Cheng Gong (Suzhou)

      Feng Hao (West Lafayette)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Wenbo Niu (Fayetteville)

      Zhenjian Wang (Beijing)

      Youngho Yoon (Seoul)

      Shoji Yokura (Kagoshima)

      Tong Zhang (Shanghai)

      Yongqiang Zhao (Hangzhou)

      Xudong Zheng (Baltimore)

      Huaiqing Zuo (Beijing)

    • Workshop on Algebraic Geometry

      June 25 - 29, 2018

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Baohua Fu (Beijing)

      Shigeru Mukai (Kyoto)
      Xiaotao Sun (Beijing/Tianjin)

      Lecture series

      Takuro Abe (Fukuoka)

      Qifeng Li (Seoul)

      Wenhao Ou (Los Angeles)

      Botong Wang (Madison)

      Junyi Xie (Rennes)

      Invited talks

      Yewon Jeong (Seoul)

      Duo Li (Beijing)

      Bong Lian (Waltham)

      Pedro Montero (Beijing)

      Shigeru Mukai (Kyoto)

      Qizheng Yin (Beijing)

    • Modern Algebraic Geometry

      July 23 - 26, 2018

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Zhiyu Tian (Grenoble/Beijing)

      Chenyang Xu (Beijing)

      Qizheng Yin (Beijing)

      Speakers

      Damian Brotbek (Strasbourg)

      Yohan Brunebarbe (Zurich)

      Baohua Fu (Beijing)

      Adrian Langer (Warsaw)

      Radu Laza (Stony Brook)

      Brian Lehmann (Chestnut Hill)

      Chunyi Li (Coventry)

      Linquan Ma (Salt Lake City/West Lafayette)

      Dragos Oprea (San Diego)

      Phung Ho Hai (Hanoi)

      Stefan Schreieder (Munich)

      Junliang Shen (Zurich/Cambridge, MA)

      Hiromu Tanaka (Tokyo)

      Nikolai Vavilov (St. Petersburg)

      Serge Yagunov (St. Petersburg)

      Takehiko Yasuda (Osaka/Sendai)

      Xinwen Zhu (Pasadena)

    • SUSTech Young Mathematicians Academic Forum

      On the occasion of the 10th anniversary of Séminaire Mathjeunes

      July 23 - 28, 2018

      SUSTech, Shenzhen

      Organizers

      Yong Hu (Shenzhen)

      Yongqi Liang (Paris)

      Xiaozong Wang (Orsay)

      Speakers

      Ramla Abdellatif (Amiens)

      Yang Cao (Bonn)

      Yiwen Ding (Beijing)

      Hui Gao (Helsinki)

      Diego Izquierdo (Paris)

      Wen-Wei Li (Beijing)

      Jie Liu (Nice)

      Giancarlo Lucchini Arteche (Santiago)

      Zicheng Qian (Orsay)

      Jinbo Ren (Bures-sur-Yvette)

      Xu Shen (Beijing)

      Shenghao Sun (Beijing)

      Shun Tang (Beijing)

      Yisheng Tian (Orsay)

      Haowu Wang (Lille)

      Daxin Xu (Pasadena)

      Lizao Ye (Nancy)

      Lei Zhang (Berlin)

      Yigeng Zhao (Regensburg)

    • Workshop on Higher Genus Gromov-Witten Invariants

      August 23 - 25, 2018

      Institute for Advanced Study in Mathematics, Zhejiang University, Hangzhou

      Organizers

      Qile Chen (Chestnut Hill)

      Shuai Guo (Beijing)

      Felix Janda (Ann Arbor)

      Yongbin Ruan (Ann Arbor)

      Yefeng Shen (Eugene)

      Speakers

      Qile Chen (Chestnut Hill)
      Honglu Fan (Zurich)
      Shuai Guo (Beijing)
      Felix Janda (Ann Arbor)

      Young-Hoon Kiem (Seoul)

      Hyenho Lho (Zurich)
      Mulin Li (Changsha)

      Si Li (Beijing)
      Junliang Shen (Zurich/Cambridge, MA)
      Longting Wu (Zurich)

      Yingchun Zhang (Beijing)
      Zhengyu Zong (Beijing)

    • 2018 Fall Program on Moduli Spaces and Varieties

      September 10 - November 23, 2018

      SCMS, Fudan University, Shanghai

      Scientific committee

      Meng Chen (Shanghai)
      Daniel Huybrechts (Bonn)
      Yujiro Kawamata (Tokyo)
      Jun Li (Stanford/Shanghai)
      Xiaotao Sun (Beijing/Tianjin)
      Shengli Tan (Shanghai)

      Local organizers

      Meng Chen (Shanghai)

      Zhi Jiang (Shanghai)
      Jun Li (Stanford/Shanghai)
      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Research professors

      Junyan Cao (Paris)
      Olivier Debarre (Paris)
      Lawrence Ein (Chicago)
      Jun-Muk Hwang (Seoul)
      Radu Laza (Stony Brook)
      Eduard Looijenga (Utrecht/Beijing)
      James McKernan (San Diego)
      Ngaiming Mok (Hong Kong)
      Mircea Mustaţă (Ann Arbor)
      Rahul Pandharipande (Zurich)
      Zsolt Patakfalvi (Lausanne)
      Mihai Păun (Chicago)
      Mihnea Popa (Evanston)
      Hiromu Tanaka (Tokyo)
      Yukinobu Toda (Kashiwa)
      Burt Totaro (Los Angeles)
      Zhiwei Yun (Cambridge, MA)

    • Workshop on Moduli Spaces and Related Problems

      September 17 - 21, 2018

      SCMS, Fudan University, Shanghai

      Organizers

      Daniel Huybrechts (Bonn)
      Jun Li (Stanford/Shanghai)
      Zhiyuan Li (Shanghai)
      Xiaotao Sun (Beijing/Tianjin)

      Speakers

      Valery Alexeev (Athens, GA)

      Benjamin Bakker (Athens, GA)

      Huai-Liang Chang (Hong Kong)

      Qile Chen (Chestnut Hill)

      Jochen Heinloth (Essen)

      Bumsig Kim (Seoul)

      Kuan-Wen Lai (Providence)

      Eduard Looijenga (Utrecht/Beijing)

      Emanuele Macrì (Boston)

      Georg Oberdieck (Cambridge, MA/Bonn)

      Kieran O'Grady (Rome)

      Martin Olsson (Berkeley)

      Dragos Oprea (San Diego)

      Dan Petersen (Stockholm)

      Junliang Shen (Cambridge, MA)

      Zhiyu Tian (Beijing)

      Burt Totaro (Los Angeles)

      Xiaowei Wang (Newark)

      Kang Zuo (Mainz)

    • Algebraic Surfaces and Related Topics

      September 24 - 28, 2018

      Xiamen University

      Organizers

      Valery Alexeev (Athens, GA)

      Wenfei Liu (Xiamen)

      Bo Yang (Xiamen)

      Speakers

      Kenneth Ascher (Cambridge, MA/Princeton)
      Ingrid Bauer (Bayreuth)
      Fabrizio Catanese (Bayreuth)
      Ivan Cheltsov (Edinburgh)

      Anand Deopurkar (Canberra)
      Osamu Fujino (Osaka)
      Yoshinori Gongyo (Tokyo)
      Victor Gonzaléz-Alonso (Hannover)
      Dongseon Hwang (Suwon)
      Chen Jiang (Kashiwa)
      JongHae Keum (Seoul)
      Yongnam Lee (Daejeon)
      Yuchen Liu (New Haven)
      Xin Lyu (Mainz/Shanghai)
      Yuji Odaka (Kyoto)
      Keiji Oguiso (Tokyo)
      Yuri Prokhorov (Moscow)
      Xavier Roulleau (Marseille)
      Giancarlo Urzúa (Santiago)
      Qizheng Yin (Beijing)

    • Workshop on Birational Geometry and Related Topics

      November 1 - 10, 2018

      SCMS, Fudan University, Shanghai

      Organizers

      Meng Chen (Shanghai)
      Zhi Jiang (Shanghai)
      Yujiro Kawamata (Tokyo)
      Shengli Tan (Shanghai)

      Speakers

      Florin Ambro (Bucharest)
      Frédéric Campana (Nancy)
      Junyan Cao (Paris)
      Paolo Cascini (London)
      Fabrizio Catanese (Bayreuth)
      Ivan Cheltsov (Edinburgh)
      Jungkai Chen (Taipei)
      Olivier Debarre (Paris)
      Stéphane Druel (Grenoble)
      Baohua Fu (Beijing)
      Osamu Fujino (Osaka)
      Yoshinori Gongyo (Tokyo)
      Andreas Höring (Nice)
      Atsushi Ito (Nagoya)
      Chen Jiang (Kashiwa)
      JongHae Keum (Seoul)
      Shigeyuki Kondo (Nagoya)
      Radu Laza (Stony Brook)
      Robert Lazarsfeld (Stony Brook)
      Yongnam Lee (Daejeon)
      Wenfei Liu (Xiamen)
      Yusuke Nakamura (Tokyo)
      Keiji Oguiso (Tokyo)
      Giuseppe Pareschi (Rome)
      Jihun Park (Pohang)
      Zsolt Patakfalvi (Lausanne)
      Yuri Prokhorov (Moscow)
      Taro Sano (Kobe)
      Stefan Schreieder (Munich)
      De-Qi Zhang (Singapore)
      Lei Zhang (Hefei)
      Tong Zhang (Shanghai)

    • Connection for Algebraic Geometers

      November 19 - 23, 2018

      SCMS, Fudan University, Shanghai

      Speakers

      Kento Fujita (Osaka)

      Jingjun Han (Baltimore)

      Qifeng Li (KIAS)

      Jie Liu (Beijing)

      Ruochuan Liu (Beijing)

      Yuchen Liu (New Haven)

      Xin Lv (Shanghai)

      Sheng Mao (Hefei)

      Sho Tanimoto (Kumamoto)

      Jian Xiao (Beijing)

      Songyan Xie (Beijing)

      Hang Xue (Tucson)

      Xinyi Yuan (Berkeley)

      Ziquan Zhuang (Princeton)

    • Global Aspects of Projective and Kähler Geometry

      January 4 - 6, 2018

      TSIMF, Sanya

      Organizers

      Shiu-Yuen Cheng (Hong Kong/Beijing)

      Lizhen Ji (Ann Arbor)

      Kefeng Liu (Los Angeles)
      Reiko Miyaoka (Sendai)

      Jie Xiao (Beijing)
      Hao Xu (Hangzhou)
      Xiaokui Yang (Beijing)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

    • Winter School on Algebraic Curves, Riemann Surfaces and Moduli Spaces

      March 4 - 8, 2019

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Baohua Fu (Beijing)

      Lizhen Ji (Ann Arbor)

      Jürgen Jost (Leipzig)

      Athanase Papadopoulos (Strasbourg)

      Xiaotao Sun (Beijing/Tianjin)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

      Speakers

      Maksym Fedorchuk (Boston)
      Carlo Gasbarri (Strasbourg)
      Samuel Grushevsky (Stony Brook)
      Eduard Looijenga (Utrecht/Beijing)

      Ngaiming Mok (Hong Kong)
      Athanase Papadopoulos (Strasbourg)
      Alexander Schmitt (Berlin)

    • Cross Strait Workshop on Arithmetic Geometry

      March 5 - 8, 2019

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Xu Shen (Beijing)

      Jiangwei Xue (Wuhan)

      Chia-Fu Yu (Taipei)

      Speakers

      Zongbin Chen (Beijing)
      Chuangxun Cheng (Nanjing)
      Pin-Chi Hung (Taipei)
      Yongqi Liang (Hefei)
      Meng Fai Lim (Wuhan)
      Ruochuan Liu (Beijing)
      Nai-Heng Sheu (Taipei)
      Yasuhiro Terakado (Taipei)
      Ye Tian (Beijing)
      Jilong Tong (Beijing)
      Xin Wan (Beijing)
      Haoran Wang (Beijing)
      Shanwen Wang (Shanghai)
      Fei Xu (Beijing)
      Jiangwei Xue (Wuhan)
      Chia-Fu Yu (Taipei)
      Chao Zhang (Taipei)

    • International Conference on Arithmetic Geometry

      in honor of Michael Rapoport's 71st birthday

      March 18 - 22, 2019

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Peter Scholze (Bonn)

      Ye Tian (Beijing)

      Wei Zhang (Cambridge, MA)

      Weizhe Zheng (Beijing)

      Speakers

      Miaofen Chen (Shanghai)
      Laurent Fargues (Paris)
      Toby Gee (London)
      Ulrich Görtz (Essen)
      Xuhua He (College Park, MD)
      Eugen Hellmann (Münster)
      Naoki Imai (Tokyo)
      Chao Li (New York)
      Yifeng Liu (New Haven)
      Eduard Looijenga (Utrecht/Beijing)
      Xu Shen (Beijing)
      Sug Woo Shin (Berkeley)
      Brian Smithling (Baltimore)
      Yichao Tian (Strasbourg)
      Yihang Zhu (New York)

    • Geometry of Fano Varieties

      March 21 - 23, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Zhiyu Tian (Beijing)

      Speakers

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Wenhao Ou (Los Angeles)
      Zhiyu Tian (Beijing)

      Lei Zhang (Hefei)

    • Higher Genus Gromov-Witten Invariants of Calabi-Yau Threefolds

      April 8 - 12, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Huai-Liang Chang (Hong Kong)

      Shuai Guo (Beijing)

      Jun Li (Stanford/Shanghai)

      Wei-Ping Li (Hong Kong)

      Speakers

      Huai-Liang Chang (Hong Kong)

      Honglu Fan (Zurich)

      Shuai Guo (Beijing)

      Yuan-Pin Lee (Salt Lake City)

      Hyenho Lho (Zurich)

      Jun Li (Stanford/Shanghai)

      Si Li (Beijing)

      Wei-Ping Li (Hong Kong)

      Cristina Manolache (London)

      Hossein Movasati (Rio)

      Jingchen Niu (Tucson)

      Emanuel Scheidegger (Beijing)

      Junwu Tu (Shanghai)

      Longting Wu (Zurich)

      Zhengyu Zong (Beijing)

    • Workshop on Arithmetic Algebraic Geometry

      in honor of Ke-Zheng Li's 70th birthday

      April 20 - 21, 2019

      CNU, Beijing

      Organizers

      Shun Tang (Beijing)

      Jilong Tong (Beijing)

      Fei Xu (Beijing)

      Speakers

      Jiangxue Fang (Beijing)
      Dino Lorenzini (Athens, GA)
      Kentaro Mitsui (Kobe)

      Xu Shen (Beijing)
      Mao Sheng (Hefei)
      Qijun Yan (Beijing)
      Chao Zhang (Taipei)
      Lei Zhang (Hong Kong)

    • Young Mathematicians Academic Forum - Séminaire Mathjeunes

      May 6 - 10, 2019

      USTC, Hefei

      Organizers

      Yongqi Liang (Hefei)

      Zicheng Qian (Orsay)

      Xiaozong Wang (Orsay)

      Speakers

      Jiaming Chen (Paris)

      Peiyi Cui (Paris)

      Ratko Darda (Paris)

      Tiago Fonseca (Oxford)

      Ning Guo (Orsay)

      Feng Hao (Munich)

      Haoyu Hu (Nanjing)

      Yongquan Hu (Beijing)

      Qifeng Li (Seoul)

      Alexandre Minets (Vienna)

      Salim Tayou (Paris)

      Yisheng Tian (Orsay)

      Shanwen Wang (Shanghai)

      Enlin Yang (Beijing)

      Ruotao Yang (Nancy)

      Qizheng Yin (Beijing)

      Hongjie Yu (Vienna)

      Xiaoyu Zhang (Villetaneuse)

      Xiaolei Zhao (Santa Barbara)

      Yizhen Zhao (Paris)

    • International Workshop on Derived Categories and Related Topics

      May 27 - 31, 2019

      SYSU, Guangzhou

      Organizers

      Jianxun Hu (Guangzhou)

      Mikhail Kapranov (Kashiwa)

      Naichung Conan Leung (Hong Kong)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Speakers

      Matthew Ballard (Columbia, SC)

      Andrei Căldăraru (Madison)

      Xiaojun Chen (Chengdu)

      Will Donovan (Beijing)

      Anton Fonarev (Moscow)

      Wahei Hara (Tokyo)

      Shinobu Hosono (Tokyo)

      Xiaowen Hu (Guangzhou)

      Qingyuan Jiang (Princeton)

      Yujiro Kawamata (Tokyo)

      Naichung Conan Leung (Hong Kong)

      Alexander Perry (New York)

      Yukinobu Toda (Kashiwa)

      Ying Xie (Hong Kong)

    • Tianyuan Advanced Seminar on the Moduli Spaces in Algebraic Geometry

      May 28 - 31, 2019

      Tianjin University

      Scientific committee

      Meng Chen (Shanghai)

      Baohua Fu (Beijing)

      Jun Li (Stanford/Shanghai)

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Sheng-Li Tan (Shanghai)

      Chenyang Xu (Cambridge, MA/Beijing)

      Local organizers

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Xun Yu (Tianjin)

      Lecture series

      Hélène Esnault (Berlin)

      Botong Wang (Madison)

      Kang Zuo (Mainz)

      Research talks

      Yi Gu (Suzhou)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Mao Sheng (Hefei)

      Zhiyu Tian (Beijing)

    • Birational Geometry, Kähler-Einstein Metrics and Degenerations

      June 10 - 14, 2019

      ShanghaiTech University

      Organizers

      Ivan Cheltsov (Edinburgh)

      Xiuxiong Chen (Stony Brook/Shanghai)

      Ludmil Katzarkov (Coral Gables/Moscow)

      Jihun Park (Pohang)

      Local organizers

      Mingliang Cai (Coral Gables/Shanghai)

      Yosuke Imagi (Shanghai)

      Noémie Legout (Shanghai)

      Junwu Tu (Shanghai)

      Speakers

      Hamid Ahmadinezhad (Loughborough)

      Valery Alexeev (Athens, GA)
      Paolo Cascini (London)
      Ivan Cheltsov (Edinburgh)
      Xiuxiong Chen (Stony Brook/Shanghai)
      Thibaut Delcroix (Strasbourg)
      Yosuke Imagi (Shanghai)

      Ludmil Katzarkov (Coral Gables/Moscow)

      Igor Krylov (Seoul)

      Dimitri Markouchevitch (Lille)

      Jesus Martinez Garcia (Bath)

      Jihun Park (Pohang)

      Jinhyung Park (Seoul)

      Dulip Piyaratne (Tucson)

      Yuri Prokhorov (Moscow)

      Victor Przyjalkowski (Moscow)

      Taro Sano (Kobe)

      Constantin Shramov (Moscow)

      Charlie Stibitz (Evanston)

      Hendrik Süß (Manchester)

      Junwu Tu (Shanghai)

      Kewei Zhang (Beijing)

      Ziquan Zhuang (Princeton)

    • International Workshop on Verlinde Algebras and Grassmannians

      June 17 - 21, 2019

      SYSU, Guangzhou

      Organizers

      Jianxun Hu (Guangzhou)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Yongbin Ruan (Ann Arbor)

      Speakers

      Prakash Belkale (Chapel Hill)

      Aaron Bertram (Salt Lake City)

      Pierre-Emmanuel Chaput (Nancy)

      Bohui Chen (Chengdu)

      Angela Gibney (Piscataway)

      Yi Hu (Tucson)

      Syu Kato (Kyoto)

      Bumsig Kim (Seoul)

      Peter Koroteev (Berkeley)

      Leonardo C. Mihalcea (Blacksburg)

      Dragos Oprea (San Diego)

      Du Pei (Aarhus/Pasadena)

      Nicolas Perrin (Versailles)

      Yongbin Ruan (Ann Arbor)

      Kazushi Ueda (Tokyo)

      Bai-Ling Wang (Canberra)

      Ming Zhang (Ann Arbor)

    • National Algebraic Geometry Conference

      July 1 - 5, 2019

      ECNU, Shanghai

      Organizers

      Meng Chen (Shanghai)

      Baohua Fu (Beijing)

      Jun Li (Stanford/Shanghai)

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Sheng-Li Tan (Shanghai)

      Chenyang Xu (Cambridge, MA/Beijing)

      Speakers

      Baohua Fu (Beijing)

      Yun Gao (Shanghai)

      Shuai Guo (Beijing)

      Chen Jiang (Kashiwa/Shanghai)

      Naichung Conan Leung (Hong Kong)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Qifeng Li (Seoul)

      Wei-Ping Li (Hong Kong)

      Yuchen Liu (New Haven)

      Xin Lu (Shanghai)

      Peng Shan (Beijing)

      Zhiyu Tian (Beijing)

      Junwu Tu (Shanghai)

      Song-Yan Xie (Beijing)

      Chenyang Xu (Cambridge, MA/Beijing)

      Lei Zhang (Hong Kong)

      Tong Zhang (Shanghai)

      Xiangyu Zhou (Beijing)

    • Topics on Nevanlinna Theory and Complex Hyperbolicities

      July 14 - 27, 2019

      SCMS, Fudan University, Shanghai

      Organizers

      Boyong Chen (Shanghai)

      Xiaojun Huang (Piscataway)

      Qingchun Ji (Shanghai)

      Min Ru (Houston)

      Weixiao Shen (Shanghai)

      Xiangyu Zhou (Beijing)

      Mini-courses

      William Cherry (Denton)

      Ya Deng (Gothenburg)

      Junjiro Noguchi (Tokyo)

      Min Ru (Houston)

      Nessim Sibony (Orsay/Seoul)

      Conference speakers

      Kenneth Ascher (Princeton)

      Shiferaw Berhanu (Philadelphia)

      William Cherry (Denton)

      Ya Deng (Gothenburg)

      Gordon Heier (Houston)

      Steven Lu (Montreal)

      Ngaiming Mok (Hong Kong)

      Tuen Wai Ng (Hong Kong)

      Junjiro Noguchi (Tokyo)

      Erwan Rousseau (Marseille)

      Nessim Sibony (Orsay/Seoul)

      Yum-Tong Siu (Cambridge, MA)

      Sheng-Li Tan (Shanghai)

      Amos Turchet (Seattle)

      Julie Wang (Taipei)

      Song-Yan Xie (Beijing)

      Sai-Kee Yeung (West Lafayette)

      Jianhua Zheng (Beijing)

    • Workshop on Algebraic Geometry

      July 29 - August 02, 2019

      Fudan University, Shanghai

      Organizers

      Meng Chen (Shanghai)

      Baohua Fu (Beijing)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Speakers

      Daniel Bragg (Berkeley)

      Paolo Cascini (London)

      Dawei Chen (Chestnut Hill)

      Sho Ejiri (Osaka)
      Philippe Eyssidieux (Grenoble)
      Lie Fu (Lyon)

      Yong Hu (Seoul)
      Chen Jiang (Kashiwa/Shanghai)
      JongHae Keum (Seoul)
      Bruno Klingler (Berlin)
      Yongnam Lee (Daejeon)
      Yuchen Liu (New Haven)
      Shigeru Mukai (Kyoto/Beijing)
      John Christian Ottem (Oslo)
      Wenhao Ou (Los Angeles)

      Karl Schwede (Salt Lake City)
      Behrouz Taji (Notre Dame)
      Botong Wang (Madison)
      Qizheng Yin (Beijing)

    • Conference on Algebraic and Arithmetic Geometry

      August 5 - 8, 2019

      TSIMF, Sanya

      Organizers

      Caucher Birkar (Cambridge)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

      Speakers

      Caucher Birkar (Cambridge)

      Huayi Chen (Paris)

      Meng Chen (Shanghai)

      Yifei Chen (Beijing)

      Baohua Fu (Beijing)

      Lei Fu (Beijing)

      Chun Yin Hui (Beijing)

      Jun-Muk Hwang (Seoul)

      Chen Jiang (Shanghai)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Ludmil Katzarkov (Coral Gables/Moscow)

      Yujiro Kawamata (Tokyo)

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Ye Tian (Beijing)

      Yukinobu Toda (Kashiwa)
      De-Qi Zhang (Singapore)

      Weizhe Zheng (Beijing)

    • Fundamental Groups: Geometry and Arithmetic

      August 18 - 22, 2019

      USTC, Hefei

      Organizers

      Yuichiro Hoshi (Kyoto)

      Zhi Hu (Hefei)

      Yu Yang (Kyoto)

      Speakers

      Kazumi Higashiyama (Kyoto)

      Toshiro Hiranouchi (Fukuoka)

      Yuichiro Hoshi (Kyoto)

      Yu Iijima (Hiroshima)

      Takahiro Murotani (Kyoto)

      Ippei Nagamachi (Tokyo)

      Akira Sarashina (Kyoto)

      Koichiro Sawada (Kyoto)

      Ruiran Sun (Mainz)

      Naotake Takao (Kyoto)

      Shota Tsujimura (Kyoto)

      Jinbang Yang (Mainz)

      Yu Yang (Kyoto)

      Kang Zuo (Mainz)

    All Posts
    ×