• Archive

      2019

    • Global Aspects of Projective and Kähler Geometry

      January 4 - 6, 2019

      TSIMF, Sanya

      Organizers

      Shiu-Yuen Cheng (Hong Kong/Beijing)

      Lizhen Ji (Ann Arbor)

      Kefeng Liu (Los Angeles)
      Reiko Miyaoka (Sendai)

      Jie Xiao (Beijing)
      Hao Xu (Hangzhou)
      Xiaokui Yang (Beijing)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

    • Winter School on Algebraic Curves, Riemann Surfaces and Moduli Spaces

      March 4 - 8, 2019

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Baohua Fu (Beijing)

      Lizhen Ji (Ann Arbor)

      Jürgen Jost (Leipzig)

      Athanase Papadopoulos (Strasbourg)

      Xiaotao Sun (Beijing/Tianjin)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

      Speakers

      Maksym Fedorchuk (Boston)
      Carlo Gasbarri (Strasbourg)
      Samuel Grushevsky (Stony Brook)
      Eduard Looijenga (Utrecht/Beijing)

      Ngaiming Mok (Hong Kong)
      Athanase Papadopoulos (Strasbourg)
      Alexander Schmitt (Berlin)

    • Cross Strait Workshop on Arithmetic Geometry

      March 5 - 8, 2019

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Xu Shen (Beijing)

      Jiangwei Xue (Wuhan)

      Chia-Fu Yu (Taipei)

      Speakers

      Zongbin Chen (Beijing)
      Chuangxun Cheng (Nanjing)
      Pin-Chi Hung (Taipei)
      Yongqi Liang (Hefei)
      Meng Fai Lim (Wuhan)
      Ruochuan Liu (Beijing)
      Nai-Heng Sheu (Taipei)
      Yasuhiro Terakado (Taipei)
      Ye Tian (Beijing)
      Jilong Tong (Beijing)
      Xin Wan (Beijing)
      Haoran Wang (Beijing)
      Shanwen Wang (Shanghai)
      Fei Xu (Beijing)
      Jiangwei Xue (Wuhan)
      Chia-Fu Yu (Taipei)
      Chao Zhang (Taipei)

    • International Conference on Arithmetic Geometry

      in honor of Michael Rapoport's 71st birthday

      March 18 - 22, 2019

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Peter Scholze (Bonn)

      Ye Tian (Beijing)

      Wei Zhang (Cambridge, MA)

      Weizhe Zheng (Beijing)

      Speakers

      Miaofen Chen (Shanghai)
      Laurent Fargues (Paris)
      Toby Gee (London)
      Ulrich Görtz (Essen)
      Xuhua He (College Park, MD)
      Eugen Hellmann (Münster)
      Naoki Imai (Tokyo)
      Chao Li (New York)
      Yifeng Liu (New Haven)
      Eduard Looijenga (Utrecht/Beijing)
      Xu Shen (Beijing)
      Sug Woo Shin (Berkeley)
      Brian Smithling (Baltimore)
      Yichao Tian (Strasbourg)
      Yihang Zhu (New York)

    • Geometry of Fano Varieties

      March 21 - 23, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Zhiyu Tian (Beijing)

      Speakers

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Wenhao Ou (Los Angeles)
      Zhiyu Tian (Beijing)

      Lei Zhang (Hefei)

    • Higher Genus Gromov-Witten Invariants of Calabi-Yau Threefolds

      April 8 - 12, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Huai-Liang Chang (Hong Kong)

      Shuai Guo (Beijing)

      Jun Li (Stanford/Shanghai)

      Wei-Ping Li (Hong Kong)

      Speakers

      Huai-Liang Chang (Hong Kong)

      Honglu Fan (Zurich)

      Shuai Guo (Beijing)

      Yuan-Pin Lee (Salt Lake City)

      Hyenho Lho (Zurich)

      Jun Li (Stanford/Shanghai)

      Si Li (Beijing)

      Wei-Ping Li (Hong Kong)

      Cristina Manolache (London)

      Hossein Movasati (Rio)

      Jingchen Niu (Tucson)

      Emanuel Scheidegger (Beijing)

      Junwu Tu (Shanghai)

      Longting Wu (Zurich)

      Zhengyu Zong (Beijing)

    • Workshop on Arithmetic Algebraic Geometry

      in honor of Ke-Zheng Li's 70th birthday

      April 20 - 21, 2019

      CNU, Beijing

      Organizers

      Shun Tang (Beijing)

      Jilong Tong (Beijing)

      Fei Xu (Beijing)

      Speakers

      Jiangxue Fang (Beijing)
      Dino Lorenzini (Athens, GA)
      Kentaro Mitsui (Kobe)

      Xu Shen (Beijing)
      Mao Sheng (Hefei)
      Qijun Yan (Beijing)
      Chao Zhang (Taipei)
      Lei Zhang (Hong Kong)

    • Young Mathematicians Academic Forum - Séminaire Mathjeunes

      May 6 - 10, 2019

      USTC, Hefei

      Organizers

      Yongqi Liang (Hefei)

      Zicheng Qian (Orsay)

      Xiaozong Wang (Orsay)

      Speakers

      Jiaming Chen (Paris)

      Peiyi Cui (Paris)

      Ratko Darda (Paris)

      Tiago Fonseca (Oxford)

      Ning Guo (Orsay)

      Feng Hao (Munich)

      Haoyu Hu (Nanjing)

      Yongquan Hu (Beijing)

      Qifeng Li (Seoul)

      Alexandre Minets (Vienna)

      Salim Tayou (Paris)

      Yisheng Tian (Orsay)

      Shanwen Wang (Shanghai)

      Enlin Yang (Beijing)

      Ruotao Yang (Nancy)

      Qizheng Yin (Beijing)

      Hongjie Yu (Vienna)

      Xiaoyu Zhang (Villetaneuse)

      Xiaolei Zhao (Santa Barbara)

      Yizhen Zhao (Paris)

    • International Workshop on Derived Categories and Related Topics

      May 27 - 31, 2019

      SYSU, Guangzhou

      Organizers

      Jianxun Hu (Guangzhou)

      Mikhail Kapranov (Kashiwa)

      Naichung Conan Leung (Hong Kong)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Speakers

      Matthew Ballard (Columbia, SC)

      Andrei Căldăraru (Madison)

      Xiaojun Chen (Chengdu)

      Will Donovan (Beijing)

      Anton Fonarev (Moscow)

      Wahei Hara (Tokyo)

      Shinobu Hosono (Tokyo)

      Xiaowen Hu (Guangzhou)

      Qingyuan Jiang (Princeton)

      Yujiro Kawamata (Tokyo)

      Naichung Conan Leung (Hong Kong)

      Alexander Perry (New York)

      Yukinobu Toda (Kashiwa)

      Ying Xie (Hong Kong)

    • Tianyuan Advanced Seminar on the Moduli Spaces in Algebraic Geometry

      May 28 - 31, 2019

      Tianjin University

      Scientific committee

      Meng Chen (Shanghai)

      Baohua Fu (Beijing)

      Jun Li (Stanford/Shanghai)

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Sheng-Li Tan (Shanghai)

      Chenyang Xu (Cambridge, MA/Beijing)

      Local organizers

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Xun Yu (Tianjin)

      Lecture series

      Hélène Esnault (Berlin)

      Botong Wang (Madison)

      Kang Zuo (Mainz)

      Research talks

      Yi Gu (Suzhou)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Mao Sheng (Hefei)

      Zhiyu Tian (Beijing)

    • Birational Geometry, Kähler-Einstein Metrics and Degenerations

      June 10 - 14, 2019

      ShanghaiTech University

      Organizers

      Ivan Cheltsov (Edinburgh)

      Xiuxiong Chen (Stony Brook/Shanghai)

      Ludmil Katzarkov (Coral Gables/Moscow)

      Jihun Park (Pohang)

      Local organizers

      Mingliang Cai (Coral Gables/Shanghai)

      Yosuke Imagi (Shanghai)

      Noémie Legout (Shanghai)

      Junwu Tu (Shanghai)

      Speakers

      Hamid Ahmadinezhad (Loughborough)

      Valery Alexeev (Athens, GA)
      Paolo Cascini (London)
      Ivan Cheltsov (Edinburgh)
      Xiuxiong Chen (Stony Brook/Shanghai)
      Thibaut Delcroix (Strasbourg)
      Yosuke Imagi (Shanghai)

      Ludmil Katzarkov (Coral Gables/Moscow)

      Igor Krylov (Seoul)

      Dimitri Markouchevitch (Lille)

      Jesus Martinez Garcia (Bath)

      Jihun Park (Pohang)

      Jinhyung Park (Seoul)

      Dulip Piyaratne (Tucson)

      Yuri Prokhorov (Moscow)

      Victor Przyjalkowski (Moscow)

      Taro Sano (Kobe)

      Constantin Shramov (Moscow)

      Charlie Stibitz (Evanston)

      Hendrik Süß (Manchester)

      Junwu Tu (Shanghai)

      Kewei Zhang (Beijing)

      Ziquan Zhuang (Princeton)

    • International Workshop on Verlinde Algebras and Grassmannians

      June 17 - 21, 2019

      SYSU, Guangzhou

      Organizers

      Jianxun Hu (Guangzhou)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Yongbin Ruan (Ann Arbor)

      Speakers

      Prakash Belkale (Chapel Hill)

      Aaron Bertram (Salt Lake City)

      Pierre-Emmanuel Chaput (Nancy)

      Bohui Chen (Chengdu)

      Angela Gibney (Piscataway)

      Yi Hu (Tucson)

      Syu Kato (Kyoto)

      Bumsig Kim (Seoul)

      Peter Koroteev (Berkeley)

      Leonardo C. Mihalcea (Blacksburg)

      Dragos Oprea (San Diego)

      Du Pei (Aarhus/Pasadena)

      Nicolas Perrin (Versailles)

      Yongbin Ruan (Ann Arbor)

      Kazushi Ueda (Tokyo)

      Bai-Ling Wang (Canberra)

      Ming Zhang (Ann Arbor)

    • National Algebraic Geometry Conference

      July 1 - 5, 2019

      ECNU, Shanghai

      Organizers

      Meng Chen (Shanghai)

      Baohua Fu (Beijing)

      Jun Li (Stanford/Shanghai)

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Sheng-Li Tan (Shanghai)

      Chenyang Xu (Cambridge, MA/Beijing)

      Speakers

      Baohua Fu (Beijing)

      Yun Gao (Shanghai)

      Shuai Guo (Beijing)

      Chen Jiang (Kashiwa/Shanghai)

      Naichung Conan Leung (Hong Kong)

      Changzheng Li (Guangzhou)

      Qifeng Li (Seoul)

      Wei-Ping Li (Hong Kong)

      Yuchen Liu (New Haven)

      Xin Lu (Shanghai)

      Peng Shan (Beijing)

      Zhiyu Tian (Beijing)

      Junwu Tu (Shanghai)

      Song-Yan Xie (Beijing)

      Chenyang Xu (Cambridge, MA/Beijing)

      Lei Zhang (Hong Kong)

      Tong Zhang (Shanghai)

      Xiangyu Zhou (Beijing)

    • Topics on Nevanlinna Theory and Complex Hyperbolicities

      July 14 - 27, 2019

      SCMS, Fudan University, Shanghai

      Organizers

      Boyong Chen (Shanghai)

      Xiaojun Huang (Piscataway)

      Qingchun Ji (Shanghai)

      Min Ru (Houston)

      Weixiao Shen (Shanghai)

      Xiangyu Zhou (Beijing)

      Mini-courses

      William Cherry (Denton)

      Ya Deng (Gothenburg)

      Junjiro Noguchi (Tokyo)

      Min Ru (Houston)

      Nessim Sibony (Orsay/Seoul)

      Conference speakers

      Kenneth Ascher (Princeton)

      Shiferaw Berhanu (Philadelphia)

      William Cherry (Denton)

      Ya Deng (Gothenburg)

      Gordon Heier (Houston)

      Steven Lu (Montreal)

      Ngaiming Mok (Hong Kong)

      Tuen Wai Ng (Hong Kong)

      Junjiro Noguchi (Tokyo)

      Erwan Rousseau (Marseille)

      Nessim Sibony (Orsay/Seoul)

      Yum-Tong Siu (Cambridge, MA)

      Sheng-Li Tan (Shanghai)

      Amos Turchet (Seattle)

      Julie Wang (Taipei)

      Song-Yan Xie (Beijing)

      Sai-Kee Yeung (West Lafayette)

      Jianhua Zheng (Beijing)

    • Workshop on Algebraic Geometry

      July 29 - August 02, 2019

      Fudan University, Shanghai

      Organizers

      Meng Chen (Shanghai)

      Baohua Fu (Beijing)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Speakers

      Daniel Bragg (Berkeley)

      Paolo Cascini (London)

      Dawei Chen (Chestnut Hill)

      Sho Ejiri (Osaka)
      Philippe Eyssidieux (Grenoble)
      Lie Fu (Lyon)

      Yong Hu (Seoul)
      Chen Jiang (Kashiwa/Shanghai)
      JongHae Keum (Seoul)
      Bruno Klingler (Berlin)
      Yongnam Lee (Daejeon)
      Yuchen Liu (New Haven)
      Shigeru Mukai (Kyoto/Beijing)
      John Christian Ottem (Oslo)
      Wenhao Ou (Los Angeles)

      Karl Schwede (Salt Lake City)
      Behrouz Taji (Notre Dame)
      Botong Wang (Madison)
      Qizheng Yin (Beijing)

    • Conference on Algebraic and Arithmetic Geometry

      August 5 - 8, 2019

      TSIMF, Sanya

      Organizers

      Caucher Birkar (Cambridge)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

      Speakers

      Caucher Birkar (Cambridge)

      Huayi Chen (Paris)

      Meng Chen (Shanghai)

      Yifei Chen (Beijing)

      Baohua Fu (Beijing)

      Lei Fu (Beijing)

      Chun Yin Hui (Beijing)

      Jun-Muk Hwang (Seoul)

      Chen Jiang (Shanghai)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Ludmil Katzarkov (Coral Gables/Moscow)

      Yujiro Kawamata (Tokyo)

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Ye Tian (Beijing)

      Yukinobu Toda (Kashiwa)
      De-Qi Zhang (Singapore)

      Weizhe Zheng (Beijing)

    • Fundamental Groups: Geometry and Arithmetic

      August 18 - 22, 2019

      USTC, Hefei

      Organizers

      Yuichiro Hoshi (Kyoto)

      Zhi Hu (Hefei)

      Yu Yang (Kyoto)

      Speakers

      Kazumi Higashiyama (Kyoto)

      Toshiro Hiranouchi (Fukuoka)

      Yuichiro Hoshi (Kyoto)

      Yu Iijima (Hiroshima)

      Takahiro Murotani (Kyoto)

      Ippei Nagamachi (Tokyo)

      Akira Sarashina (Kyoto)

      Koichiro Sawada (Kyoto)

      Ruiran Sun (Mainz)

      Naotake Takao (Kyoto)

      Shota Tsujimura (Kyoto)

      Jinbang Yang (Mainz)

      Yu Yang (Kyoto)

      Kang Zuo (Mainz)

    • Cohomology Theories and Algebraic Geometry: from Poincaré to Grothendieck

      August 19 - 23, 2019

      Northwest University, Xi'an

      Organizers

      Lizhen Ji (Ann Arbor)
      Norbert Schappacher (Strasbourg)
      Chang Wang (Xi'an)

      Speakers

      Akito Futaki (Tokyo/Beijing)
      Daniel Huybrechts (Bonn)
      Luc Illusie (Orsay)
      Velusamy Inthumathi (Pollachi)

      Rob de Jeu (Amsterdam)
      Lizhen Ji (Ann Arbor)
      Ramadevi Jothilingam (Pollachi)
      Ralf Krömer (Wuppertal)
      Colin McLarty (Cleveland)
      Thomas Peternell (Bayreuth)
      Miles Reid (Coventry)
      Norbert Schappacher (Strasbourg)
      Kenji Ueno (Kyoto/Yokkaichi)
      Sampei Usui (Osaka)

    • Lecture Series in Algebraic Geometry

      August 26 - September 27, 2019

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Baohua Fu (Beijing)

      Yujiro Kawamata (Tokyo)

      Shigeru Mukai (Kyoto/Beijing)

      Speakers

      Junyan Cao (Paris)
      Yalong Cao (Kashiwa)
      Ya Deng (Gothenburg)
      Stephane Druel (Lyon)

      Zhizhong Huang (Hannover)
      Jun-Muk Hwang (Seoul)

      Yunfeng Jiang (Lawrence, KA)

      Katsuhisa Furukawa (Tokyo)

      Naichung Conan Leung (Hong Kong)
      Zhiyuan Li (Shanghai)
      Yuchen Liu (New Haven)
      Laurent Manivel (Toulouse)
      Yoshinori Namikawa (Kyoto)
      Keiji Oguiso (Tokyo)
      Thomas Peternell (Bayreuth)

      Miles Reid (Coventry)
      Zhiyu Tian (Beijing)
      Yukinobu Toda (Kashiwa)
      Claire Voisin (Paris)
      Junyi Xie (Rennes)

      Ying Xie (Hong Kong)
      Qizheng Yin (Beijing)

      Shilin Yu (Xiamen)
      Fyodor Zak (Mosow)

    • PKU-KUL Joint Algebraic Geometry Workshop

      September 2 - 4, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Nero Budur (Leuven)
      Zhiyu Tian (Beijing)
      Qizheng Yin (Beijing)

      Speakers

      Feng Hao (Munich/Leuven)

      Haidong Liu (Kyoto/Beijing)

      Nguyen Huu Kien (Leuven)

      Marcel Rubió (Leuven)

      Dmitry Sustretov (Leuven)

      Robin van der Veer (Leuven)

      Lena Vos (Leuven)

      Lei Wu (Salt Lake City)

      Enlin Yang (Beijing)

      Naizhen Zhang (Leuven)

      Xiaolei Zhao (Santa Barbara)

      Chuyu Zhou (Beijing)

    • Geometry of Arithmetic Varieties

      September 2 - 6, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Scientific committee

      François Ballaÿ (Beijing)
      Huayi Chen (Paris)
      Norito Hirata-Kohno (Tokyo)
      Philippe Gille (Lyon)
      Atsushi Moriwaki (Kyoto)

      Organizers

      François Ballaÿ (Beijing)
      Huayi Chen (Paris)
      Marusia Rebolledo (Clermont-Ferrand)

      Speakers

      José Ignacio Burgos Gil (Madrid)
      Anna Cadoret (Paris)
      Victoria Cantoral Farfán (Trieste)
      Yang Cao (Hannover)
      Maria Carrizosa (Lyon)
      Ke Chen (Nanjing)

      Yanbo Fang (Paris)
      Mounir Hajli (Shanghai)
      Marc Hindry (Paris)
      Yong Hu (Shenzhen)

      Zhizhong Huang (Hannover)
      Hideaki Ikoma (Kyoto)
      Klaus Künnemann (Regensburg)
      Yongqi Liang (Hefei)

      Atsushi Moriwaki (Kyoto)

      Fabien Pazuki (Copenhagen)
      Per Salberger (Gothenburg)
      Tamás Szamuely (Pisa)
      Fei Xu (Beijing)
      Yu Yasufuku (Tokyo)
      Tong Zhang (Shanghai)

      Yongqiang Zhao (Hangzhou)

      Huilin Zhu (Xiamen)

    • Beijing-Zurich Moduli Workshop

      September 9 - 12, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Xiaobo Liu (Beijing)

      Rahul Pandharipande (Zurich)

      Emanuel Scheidegger (Beijing)

      Qizheng Yin (Beijing)

      Speakers

      Younghan Bae (Zurich)

      Pierrick Bousseau (Zurich)

      Tim-Henrik Bülles (Zurich)

      Honglu Fan (Zurich)

      Tom Graber (Pasadena)

      Zhiyuan Li (Shanghai)

      Georg Oberdieck (Bonn)

      Rahul Pandharipande (Zurich)

      Yongbin Ruan (Ann Arbor/Hangzhou)

      Hsian-Hua Tseng (Columbus)

      Longting Wu (Zurich)

      Qizheng Yin (Beijing)

      Fenglong You (Edmonton)

    All Posts
    ×