• Algebraic Geometry Activities in China

      Work in progress

      Beijing Algebraic Geometry Colloquium

      CAS - PKU - Tsinghua

    • What's New

      Conference on Algebraic and Arithmetic Geometry, Aug 5 - 8, 2019, TSIMF, Sanya

      Cohomology Theories and Algebraic Geometry: from Poincaré to Grothendieck, Aug 19 - 23, 2019, Northwest University, Xi'an

      Lecture Series in Algebraic Geometry, Aug 26 - Sep 27, 2019, MCM, CAS, Beijing

      PKU-KUL Joint Algebraic Geometry Workshop, Sep 2 - 4, 2019, BICMR, PKU, Beijing

      Geometry of Arithmetic Varieties, Sep 2 - 6, 2019, BICMR, PKU, Beijing

      Beijing-Zurich Moduli Workshop, Sep 9 - 12, 2019, BICMR, PKU, Beijing

      Program on Derived Algebraic Geometry IMT-SCU, Oct 7 - 25, 2019, Tianyuan Mathematical Center in Southwest China, Chengdu

      Workshop on Algebraic Geometry, Nov 29 - Dec 1, 2019, Tianyuan Mathematical Center in Southeast China, Xiamen

      Other Activities

    • Conference on Algebraic and Arithmetic Geometry

      August 5 - 8, 2019

      TSIMF, Sanya

      Organizers

      Caucher Birkar (Cambridge)

      Shing-Tung Yau (Cambridge, MA)

      Speakers

      Caucher Birkar (Cambridge)

      Huayi Chen (Paris)

      Meng Chen (Shanghai)

      Yifei Chen (Beijing)

      Baohua Fu (Beijing)

      Lei Fu (Beijing)

      Chun Yin Hui (Beijing)

      Jun-Muk Hwang (Seoul)

      Chen Jiang (Shanghai)

      Zhi Jiang (Shanghai)

      Ludmil Katzarkov (Coral Gables/Moscow)

      Yujiro Kawamata (Tokyo)

      Xiaotao Sun (Tianjin)

      Ye Tian (Beijing)

      Yukinobu Toda (Kashiwa)
      De-Qi Zhang (Singapore)

      Weizhe Zheng (Beijing)

    • Cohomology Theories and Algebraic Geometry: from Poincaré to Grothendieck

      August 19 - 23, 2019

      Northwest University, Xi'an

      Organizers

      Lizhen Ji (Ann Arbor)
      Norbert Schappacher (Strasbourg)
      Chang Wang (Xi'an)

      Speakers

      Akito Futaki (Tokyo/Beijing)
      Daniel Huybrechts (Bonn)
      Luc Illusie (Orsay)
      Velusamy Inthumathi (Pollachi)

      Rob de Jeu (Amsterdam)
      Lizhen Ji (Ann Arbor)
      Ramadevi Jothilingam (Pollachi)
      Ralf Krömer (Wuppertal)
      Colin McLarty (Cleveland)
      Thomas Peternell (Bayreuth)
      Miles Reid (Coventry)
      Norbert Schappacher (Strasbourg)
      Kenji Ueno (Kyoto/Yokkaichi)
      Sampei Usui (Osaka)

    • Lecture Series in Algebraic Geometry

      August 26 - September 27, 2019

      MCM, CAS, Beijing

      Organizers

      Baohua Fu (Beijing)

      Yujiro Kawamata (Tokyo)

      Shigeru Mukai (Kyoto/Beijing)

      Speakers

      Caucher Birkar (Cambridge)
      Junyan Cao (Paris)
      Yalong Cao (Kashiwa)
      Meng Chen (Shanghai)
      Ya Deng (Gothenburg)
      Stephane Druel (Lyon)

      Zhizhong Huang (Hannover)
      Jun-Muk Hwang (Seoul)

      Yunfeng Jiang (Lawrence, KA)

      Naichung Conan Leung (Hong Kong)
      Zhiyuan Li (Shanghai)
      Yuchen Liu (New Haven)
      Laurent Manivel (Toulouse)
      Yoshinori Namikawa (Kyoto)
      Keiji Oguiso (Tokyo)
      Thomas Peternell (Bayreuth)
      Zhiyu Tian (Beijing)
      Yukinobu Toda (Kashiwa)
      Claire Voisin (Paris)
      Junyi Xie (Rennes)
      Qizheng Yin (Beijing)
      Fyodor Zak (Mosow)

    • PKU-KUL Joint Algebraic Geometry Workshop

      September 2 - 4, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Nero Budur (Leuven)
      Zhiyu Tian (Beijing)
      Qizheng Yin (Beijing)

      Speakers

      Nero Budur (Leuven)

      Feng Hao (Munich/Leuven)

      Haidong Liu (Kyoto/Beijing)

      Nguyen Huu Kien (Leuven)

      Marcel Rubió (Leuven)

      Dmitry Sustretov (Leuven)

      Robin van der Veer (Leuven)

      Lena Vos (Leuven)

      Lei Wu (Salt Lake City)

      Enlin Yang (Beijing)

      Naizhen Zhang (Leuven)

      Xiaolei Zhao (Santa Barbara)

      Chuyu Zhou (Beijing)

    • Geometry of Arithmetic Varieties

      September 2 - 6, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Scientific committee

      François Ballaÿ (Beijing)
      Huayi Chen (Paris)
      Norito Hirata-Kohno (Tokyo)
      Philippe Gille (Lyon)
      Atsushi Moriwaki (Kyoto)

      Organizers

      François Ballaÿ (Beijing)
      Huayi Chen (Paris)
      Marusia Rebolledo (Clermont-Ferrand)

      Speakers

      José Ignacio Burgos Gil (Madrid)
      Anna Cadoret (Paris)
      Victoria Cantoral Farfán (Trieste)
      Yang Cao (Hannover)
      Maria Carrizosa (Lyon)
      Ke Chen (Nanjing)

      Yanbo Fang (Paris)
      Henri Gillet (Chicago)
      Mounir Hajli (Shanghai)
      Marc Hindry (Paris)
      Yong Hu (Shenzhen)

      Zhizhong Huang (Hannover)
      Hideaki Ikoma (Kyoto)
      Klaus Künnemann (Regensburg)
      Yongqi Liang* (Hefei)
      Fabien Pazuki (Copenhagen)
      Per Salberger (Gothenburg)
      Tamás Szamuely (Pisa)
      Fei Xu (Beijing)
      Yu Yasufuku (Tokyo)
      Tong Zhang (Shanghai)

      Yongqiang Zhao (Hangzhou)

       

      *: to be confirmed

    • Beijing-Zurich Moduli Workshop

      September 9 - 12, 2019

      BICMR, PKU, Beijing

      Organizers

      Xiaobo Liu (Beijing)

      Rahul Pandharipande (Zurich)

      Emanuel Scheidegger (Beijing)

      Qizheng Yin (Beijing)

      Speakers

      TBA

    • Program on Derived Algebraic Geometry IMT-SCU

      October 7 - 25, 2019

      Tianyuan Mathematical Center in Southwest China, Chengdu

      Scientific committee

      Jean-Pierre Demailly (Grenoble)
      Vincent Guedj (Toulouse)
      An-Min Li (Chengdu)
      Xiangyu Zhou (Beijing)

      Organizing committee

      Bohui Chen (Chengdu)

      Xiaojun Chen (Chengdu)

      Yuxin Ge (Toulouse)

      Wenchuan Hu (Chengdu)

      Liangang Peng (Chengdu)

      Li Sheng (Chengdu)

      Bertrand Toën (Toulouse)

      Minicourses

      Yuri Berest (Ithaca, NY)

      Damien Calaque (Montpellier)

      Jiwei He (Hangzhou)

      Bertrand Toën (Toulouse)

      Quanshui Wu (Shanghai)

      Workshop speakers

      Dario Beraldo (Toulouse)

      Qin Fan (Beijing)

      Changjian Fu (Chengdu)

      Benjamin Hennion (Orsay)

      Zheng Hua (Hong Kong)

      Ming Lu (Chengdu)

      Mauro Porta (Strasbourg)

      Marco Robalo (Paris)

      Fan Xu (Beijing)

      Sinan Yalin (Angers)

    • Workshop on Algebraic Geometry

      November 29 - December 1, 2019

      Tianyuan Mathematical Center in Southeast China, Xiamen

      Organizers

      Meng Chen (Shanghai)

      Wenfei Liu (Xiamen)

      Speakers

      Valery Alexeev (Athens, GA)
      Fabrizio Catanese* (Bayreuth)
      Baohua Fu (Beijing)
      Osamu Fujino (Osaka)
      Kento Fujita (Osaka)
      Chen Jiang (Shanghai)
      Zhi Jiang (Shanghai)
      Binru Li (Shanghai)
      Changzheng Li (Guangzhou)
      Qifeng Li (Seoul)
      Zhan Li (Shenzhen)
      Jie Liu (Beijing)
      Wenhao Ou* (Los Angeles)
      Zhiyu Tian (Beijing)

       

      *: to be confirmed

    • Other Activities

    All Posts
    ×